Grupa I


Wiosna - to niewątpliwie najbardziej wyczekiwana pora roku, zarówno przez dużych jak i małych.Z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych zwiastunów, które utwierdzą nas w przekonaniu, że zima odeszła na dobre. Dni są coraz dłuższe, przybywa zieleni, słońce mocniej grzeje… Skowronki już ćwierkają, przebiśniegi nieśmiało wychylają główki, a krokusy cieszą nasze oczy. Już niedługo na drzewach pojawią się pierwsze pączki, w lasach, oprócz śpiewu ptaków można już dostrzec zawilce.Warto jednak pamiętać,aby z pokorą i szacunkiem podchodzić do przyrody.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, lecz wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca, stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. W 2020 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej będzie obchodzony 20 marca. W tym dniu wystąpi równonoc wiosenna. To wyjątkowy okres, podczas którego dzień i noc trwają po 12 godzin.


Drogi Rodzicu
Zaproś wraz ze swoim dzieckiem wiosnę do domu, ukwiecając, dekorując baziami i wiosennymi kwiatami. Naucz swoje dziecko wiosennego wierszyka. Dzieci uwielbiają popisywać się nowymi umiejętnościami, a recytacja wierszyka przed swoimi najbliższymi może być dla nich doskonałym przeżyciem. Ciekawym zajęciem byłoby wyrażenie treści wiersza w formie plastycznej, wspólne malowanie, rysowanie będzie miłym doświadczeniem.


Portret wiosny
Oto wiosna na obrazku.
Grzeje uszy
w słońca blasku.
Kwiat jej zakwitł
na sukience,
i na ręce.
Szpak jej w bucie
gniazdo uwił
choć o gnieździe
nic nie mówił.
A na palcu
siadł skowronek
i wygląda
jak pierścionek.
(D. Gellner)


Wiosna idzie!
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
śniegi w polu giną!

Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
po łąkowych błotach!

Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
prowadzi ją słońce.
(Ewa Szelburg-Zarembina)


Zachęcam również do obejrzenia filmiku edukacyjnego na temat zwiastunów wiosny oraz do posłuchania wiosennych utworów, wystarczy kliknąć na poniższy  link.

 

Zwiastuny wiosny

Informacja o wiośnie

Wiosna piosenka

Ptaki przylatujące do Polski

Znów przyszła wiosna


 Ewa Bykowska