Grupa I


Podsumowanie tygodnia 04.05.2020-08.05.2020
W minionym tygodniu dzieci z najmłodszej grupy zgłębiały tajemnice książek. Krasnoludki wiedzą jak powstaje książka, kto to jest autor, ilustrator, wydawca. Znają zasady funkcjonowania takich ciekawych miejsc jak księgarnia, czy biblioteka. Same wykonały zakładki do książek, a nawet stworzyły zachwycające książeczki sensoryczne, które wzbogacą ich domową biblioteczkę. Brawo Maluszki!
Ewa Bykowska
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji:

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1980031

,,Mali patrioci” podsumowanie tygodnia (27.04.2020-30.04.2020)
Podczas tygodnia poświęconego Polsce, najmłodsze przedszkolaki poznały symbole narodowe. Dzieci dowiedziały się, że Polak jest osobą, która mówi po polsku, a jego krajem jest Polska. Oglądały mapę i odnajdywały na niej morze, góry, Wisłę. Słuchały wierszy, piosenek i legend powiązanych z tematem. Maluszki wybrały się na wirtualną wycieczkę do Warszawy, zwiedzały zabytki, wiedzą co jest herbem Warszawy. Na koniec tygodnia odwiedziły Smoka Wawelskiego w Krakowie i wcale go się nie bały.
Ewa Bykowska
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć:

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1978387

,,Mali ekolodzy”-podsumowanie tygodnia (20.04.20-24.04.20)

Nasze Maluszki wiedzą jak ważna jest ochrona i dbałość o środowisko. Dzieci poznały zasady segregacji odpadów, a z surowców wtórnych wykonały Eko-Stworki. ,,Skrzaty” wraz rodzicami wykazały się dużą kreatywnością przy tworzeniu ekologicznych postaci, czego wynikiem są: Eko-Księżniczki, Eko-Roboty, a nawet Eko-Żółw. Z okazji Światowego Dnia Ziemi dzieci wykonały plakaty do przedszkolnej wystawki, zasadziły swoją roślinkę, były także ochotniczki, które sprzątały las. Brawo Maluchy!
Opracowała: Ewa Bykowska
Prace dzieci w linku poniżej:

 

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1978059

,,W gospodarstwie wiejskim”(podsumowanie tygodnia 14.04.20-17.04.20)
W minionym tygodniu najmłodsze przedszkolaki były na wirtualnej wycieczce w gospodarstwie wiejskim. Dzieci poznały zwierzątka z wiejskiego podwórka, rozpoznawały mieszkańców po wydawanych przez nie odgłosach. a także potrafiły dopasować młode zwierzątka do ich mam. Maluszki budowały z klocków własną zagrodę, bawiły się przy piosence ,,Stary Donald farmę miał”, a także tworzyły ciekawe prace plastyczne.
Zapraszam do obejrzenia albumu zdjęć, link poniżej:

 

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1977571

Podsumowanie pracy zdalnej od dnia 06.04.20-10.04.20
Minął kolejny tydzień kwarantanny i pracy zdalnej. Maluszki zgłębiały tematykę wielkanocną, poznawały tradycje i zwyczaje wielkanocne oraz symbolikę Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z Rodzicami wykonywały ,,Stroiki Wielkanocne” do przedszkolnej wystawki. Miały możliwość wyboru prac plastycznych, powstały wielkanocne kurczaczki, zajączki i baranki z popcornu. Śpiewały wielkanocne piosenki i wymyślały improwizację do utworu ,,Taniec kurcząt w skorupkach” M. Musorgskiego. Odgadywały wielkanocne zagadki, eksperymentowały z jajkami, wiedzą jak zrobić ,,gumowe jajko”. Pod koniec tygodnia mogły wspólnie z rodzicami ozdabiać jajka na wiele sposobów. Powstały bajeczne pisanki, malowanki, wyklejanki, kraszani, które zagościły na wielkanocnym stole.

 

Ewa Bykowska

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć ze świątecznych przygotowań.

 

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1976107

Wiosna - to niewątpliwie najbardziej wyczekiwana pora roku, zarówno przez dużych jak i małych.Z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych zwiastunów, które utwierdzą nas w przekonaniu, że zima odeszła na dobre. Dni są coraz dłuższe, przybywa zieleni, słońce mocniej grzeje… Skowronki już ćwierkają, przebiśniegi nieśmiało wychylają główki, a krokusy cieszą nasze oczy. Już niedługo na drzewach pojawią się pierwsze pączki, w lasach, oprócz śpiewu ptaków można już dostrzec zawilce.Warto jednak pamiętać,aby z pokorą i szacunkiem podchodzić do przyrody.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, lecz wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca, stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. W 2020 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej będzie obchodzony 20 marca. W tym dniu wystąpi równonoc wiosenna. To wyjątkowy okres, podczas którego dzień i noc trwają po 12 godzin.


Drogi Rodzicu
Zaproś wraz ze swoim dzieckiem wiosnę do domu, ukwiecając, dekorując baziami i wiosennymi kwiatami. Naucz swoje dziecko wiosennego wierszyka. Dzieci uwielbiają popisywać się nowymi umiejętnościami, a recytacja wierszyka przed swoimi najbliższymi może być dla nich doskonałym przeżyciem. Ciekawym zajęciem byłoby wyrażenie treści wiersza w formie plastycznej, wspólne malowanie, rysowanie będzie miłym doświadczeniem.


Portret wiosny
Oto wiosna na obrazku.
Grzeje uszy
w słońca blasku.
Kwiat jej zakwitł
na sukience,
i na ręce.
Szpak jej w bucie
gniazdo uwił
choć o gnieździe
nic nie mówił.
A na palcu
siadł skowronek
i wygląda
jak pierścionek.
(D. Gellner)


Wiosna idzie!
Przyleciały skowroneczki
z radosną nowiną,
zaśpiewały, zawołały
ponad oziminą:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
śniegi w polu giną!

Przyleciały bocianiska
w bielutkich kapotach,
klekotały, ogłaszały
na wysokich płotach:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
po łąkowych błotach!

Przyleciały jaskółeczki
kołem kołujące,
figlowały, świergotały
radośnie krzyczące:
- Idzie wiosna! Wiosna idzie!
prowadzi ją słońce.
(Ewa Szelburg-Zarembina)


Zachęcam również do obejrzenia filmiku edukacyjnego na temat zwiastunów wiosny oraz do posłuchania wiosennych utworów, wystarczy kliknąć na poniższy  link.

 

Zwiastuny wiosny

Informacja o wiośnie

Wiosna piosenka

Ptaki przylatujące do Polski

Znów przyszła wiosna


 Ewa Bykowska

Maluchy nie wiedzą co to nuda….
Tematem przewodnim minionego tygodnia (30.03.2020-03.04.2020) była WIOSNA. Maluszki poznawały zwiastuny wiosny: pierwsze kwiaty, powracające ptaki, poznawały wiosenne zwyczaje. Skrzaty dowiedziały się, że wyraz kotki i pączki mogą oznaczać różne rzeczy. Uczyły się rozpoznawać ptaki np. bociana, jaskółkę, skowronka. Wspólnie z rodzicami oglądały przyrodnicze filmy, słuchały głosów ptaków i śpiewały wiosenne piosenki. Maluchy brały udział w różnych zabawach związanych z wiosną, między innymi bawiły się w ,,Wiosennych detektywów”, odgadywały wiosenne zagadki, wzbogacały swoją wiedzę przyrodniczą. Z wielką przyjemnością wykonywały prace plastyczne np. ,,Bazie”, ,,Bociany”, efekty prac dzieci były imponujące. Dla relaksu i zadbania o ,,tężyznę fizyczną " dzieci miały możliwość poćwiczenia z rodzicami. To nie wszystko, zwieńczeniem tematu były wiosenne eksperymenty, ,,Skrzaty” mogły stać się ,,Małymi chemikami”.
Brawo Dzieci i Rodzice
Opracowała Ewa Bykowska
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć jak Maluszki spędzały czas w pierwszych dniach zdalnego nauczania i kwarantanny

 

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1974894

 

http://jalbum.net/en/browse/user/album/1974895